Mobile menu button
Programs image #1

Pisanje komedije

Programs image #2

Novinarstvo i dokumentarni film

Programs image #3

Primijenjena muzička produkcija

Programs image #4

Razvoj računarskih igara

Programs image #5

Grafički dizajn i animacije

Close mobile menu
Predavači Stipendije Blog Lokacije Arhiva Alumni Programi akademije

Šesti dan Helem Nejse Talent Akademije: "Insistirali smo na njihovoj individualnosti"

09.08.2024

Predzadnji dan Helem Nejse Talent Akademije donio je nove prilike za usvajanje znanja i usavršavanje vještina kroz niz radionica i predavanja. Iako kraj Talent Akademije lagano dolazi, energija i entuzijazam polaznika ne jenjavaju, već naprotiv – postaju sve jači. Koristeći posljednje trenutke za učenje od vrhunskih stručnjaka i razmjenu iskustava s kolegama, šesti dan Helem Nejse Talent Akademije bio je ispunjen raznolikim radionicama i predavanjima koja su učesnicima pružila priliku da se dublje upoznaju s različitim kreativnim i tehničkim aspektima svojih interesovanja.

Kreativno pisanje: Komična gesta u praksi

Selma Alispahić, prvakinja drame teatra Sartr i jedna od najznačajnijih bosanskohercegovačkih teatarskih i filmskih glumica, održala je radionicu u Vili Braun za polaznike kreativnog pisanja. Sesija bila je posvećena studentima koji žele da se bliže upoznaju s primjenom komičke geste u praksi koristeći primjere iz teatra, filma, stand-up komedije, kao i iz svakodnevnog života. Polaznici su istraživali različite tehnike izražavanja kroz humor, oslanjajući se na vlastite kreativne instinkte.

Faruk Lončarević, profesor na Akademiji scenskih umjetnosti u Sarajevu, također je u Vili Braun održao masterclass predavanje pod nazivom "MAKE ‘EM LAUGH". Fokus ovog predavanja bio je na suptilnom balansu elemenata filma potrebnih za postizanje komičkog efekta. Polaznici su dobili uvid u to kako kombinacija režije, montaže i scenarija može stvoriti trenutke koji će nasmijati publiku, ali i izazvati refleksiju.

Istraživačko novinarstvo i umjetna inteligencija

Učesnici programa novinarstva proveli su dan u Evropskoj kući kulture i nacionalnih manjina gdje su prisustvovali zanimljivim predavanjima.

Prvo predavanje, "Novinarstvo i veštačka inteligencija: da li će nas ubiti ili ojačati?", održao je Ilir Gaši, medijski stručnjak, novinar i kreativni producent. Predavanje je bilo posvećeno uticaju vještačke inteligencije na razvoj medija i novinarstva, a polaznici su se bavili pitanjima etike, održivosti i budućnosti profesije u eri tehnološkog napretka.

Nakon toga, Branko Čečen, iskusni novinar i mentor ovog programa, održao je predavanje pod nazivom "Šta jeste, a šta nije istraživačko novinarstvo i kako se to radi?". Polaznici su kroz Čečenovo predavanje imali priliku da se upoznaju s razlikama između istraživačkog i izvještajnog novinarstva kao i historijom i značajnim karakteristikama uspješnog istraživačkog rada. Praktični primjeri i radionice omogućili su im da steknu nova znanja o strategijama i tehnikama koje su ključne za ovu vrstu novinarstva.

Čečen je nakon predavanja podijelio svoje utiske: "Svako jutro smo razgovarali sa polaznicima kako su doživjeli prethodni dan i na skali od jedan do deset, svaki dan su bile devet ili deset. Mislim da su vrlo zadovoljni i mislim da su upoznali ljude koji se na različite načine bave novinarstvom, i s obzirom da smo mi insistirali na njihovoj individualnosti - da oni sami odaberu šta će od toga da usvoje, a šta će sami da smisle - mislim da su jako srećni što su dobili raznovrsna uputstva. Voleo bih da ima mnogo više ovakvih programa da uče ljude novinarstvu..."

Muzička produkcija

U Helem Nejse studiju polaznici su imali priliku da se upoznaju sa savremenim izazovima i mogućnostima u muzičkoj produkciji kroz dvije zanimljive radionice.

Mladen Milićević održao je predavanje pod nazivom "Umjetna inteligencija u muzičkoj produkciji". Kroz ovo predavanje, polaznici su detaljno upoznati s alatima umjetne inteligencije koji se koriste u muzičkoj produkciji, razmatrane su prednosti i opasnosti njihovog razvoja, kao i uticaj na budućnost muzičke industrije. 

Ana Krstajić, jedna od najperspektivnijih kompozitorki današnjice, održala je radionicu "Komponovanje muzike za Film, TV i Video Igre". Polaznici su kroz ovu sesiju dobili uvid u proces komponovanja muzike od prvih ideja do finalnih proizvoda s posebnim osvrtom na specifičnosti komponovanja za različite medije. Ana je nakon predavanja istakla: "Prikazivali smo neke projekte na kojima sam radila i prolazeći kroz session, sve trake i templejte koje koristim. Prolazili smo i kroz različite scene u video igrama na kojima sam radila i super su studenti reagovali te su pokazali mnogo interesa. Meni je veoma drago jer mislim da je gaming industrija nešto što je zaista nešto najbolje što se može njima trenutno otvoriti."

"Otkrivanje magije koda"

U Evropskoj kući kulture i nacionalnih manjina, polaznici IT programa su se upoznali s osnovama modernih tehnologija kroz dvije radionice. Abdulah Jamak je održao sesiju pod nazivom "Cloud - rinfuza kompjuterskih resursa", u kojoj je polaznicima prikazao kako lakoća deployanja aplikacija u cloudu može ubrzati proces razvoja i smanjiti troškove.

Vedran Ljubović je potom održao radionicu "Otkrivanje magije koda: Povezivanje teorije i prakse" koja je polaznicima pružila priliku da promišljaju o pojmu programskog koda i istražuju nove ideje. Radionica je bila prilagođena kako početnicima, tako i onima koji već posjeduju određeno znanje, s ciljem podsticanja naprednog razmišljanja o kodiranju.

Nenarativna animacija i zajednički film

Ranko Anđelić, iskusni animator i ilustrator, održao je predavanje na temu "Uvod u eksperimentalnu animaciju". Polaznici su kroz ovu radionicu dobili priliku da istraže svijet animacije izvan okvira tradicionalnog filma baveći se tehnikama koje su često marginalizirane. Učesnici su nakon Anđelićevog predavanja sami pravili animaciju koju su potom zajedno gledali na velikom platnu. Zajednički produkt izazvao je emocije kod polaznika programa grafičkog dizajna. 

"Ovo je animacija koju nikada nisam imala priliku da vidim jer je u pitanju nenerativna i ne smatra se filmom. Onda smo na radionici imali priliku da napravimo takvu animaciju tako što smo na očišćen film crtali markerima i igrali se i uživali, onda smo to zajedno gledali u kinu", rekla nam je Jelena Katić, polaznica iz Novog Sada. 

Šesti dan Helem Nejse Talent Akademije završava programom "kritičko mišljenje" na kojem se istražuje prisutnost i utjecaj ženskih izvođača u muzičkoj industriji s naglaskom na njihove izazove i prilike. Phat Phillie, poznati DJ i hip-hop aktivist koji se bavi promocijom hip-hop kulture više od dvije decenije, gost je ovog programa, a panelom moderira Toshi Domaćin, muzički producent i aktivista, član umjetničko-aktivističkog kolektiva Helem Nejse.


Vijesti

Sve vijesti
News image

Kako graditi autentičan vizuelni identitet na globalnoj sceni

Intervju: Vanja Linnch

News image

Umjetnost prije algoritma: Mirza Redžepagić o autentičnosti i moći muzike

Intervju: Mirza Redžepagić

News image

Karmen Obrdalj: Između stvarnosti i filma - kako kadrom obuhvatiti društvenu nepravdu

Intervju: Karmen Obrdalj

News image

Crtanjem do identiteta: Filip Andronik o karijeri bez akademije i granica

Intervju: Filip Andronik

News image

HNTA 2024 Aftermovie

Pogledajte oficijelni Aftermovie prve Helem Nejse Talent Akademije, koja je održana u Sarajevu, od 2. do 10. avgusta 2024. godine

News image

Helem Nejse Talent Akademija 2025: Prijave su otvorene!

Prijavi se na drugo izdanje Helem Nejse Talent Akademije!

Snake Snake mobile