Spajajući tehnologiju koja prožima sve segmente modernog života i oblasti građanskog angažmana i etike, program Informacijske tehnologije: odgovorno kodiranje nudi odgovore na pitanja digitalnih prava, internet sigurnosti, vještačke inteligencije i općenito korištenju tehnologije kao sredstva društvene promjene.
Santiago je Veneculeanac koji živi u Njemačkoj i koji je preko 30 godina aktivan član i zaljubljenik u Free software i Open Source zajednicu.
Jedan od osnivača Fondacije Ekipa iz Sarajeva. Diplomirao je računarstvo i informatiku na Elektrotehničkom fakultetu u Sarajevu, istovremeno postavši jedan od pionira područja informacionih tehnologija poznatih kao Civic Tech.
Coach, advisor, and facilitator with a focus on preventing burnout among those pursuing their passions...
Diplomant fakulteta novinarstva sa Fakulteta društvenih nauka u Ljubljani i vodi NVO za digitalna prava, Građanin D, u Sloveniji. Fokusirajući se na digitalnu privatnost i sigurnost, medijsku pismenost i aktivno građanstvo, Građanin D zagovara otvoreni web, ličnu privatnost i osnaženog građanina.
"Internet Governance" je u fokusu Aidinog profesionalnog djelovanja od 2011. godine. Na Helem Nejse Talent Akademiji vodit će radinocu "Prava na internetu vs ljudska prava - postoji li razlika?"
Jurica je iskusan IT stručnjak koji radi kao Chief Infrastructure Officer u Cyber Security Excellence Centru koji će biti domaćini Cyber security dana odsjeka za informacione tehnologije Helem Nejse Talent Akademije.
Enes Halilović je mrežni arhitekt sa više od 15 godina iskustva, trenutno radi kao Voditelj mrežnih tehnologija u CSEC-u Njegova stručnost obuhvata dizajniranje i implementaciju ICT infrastruktura, konfigurisanje i održavanje mrežnih uređaja vodećih proizvođača poput Cisco Systems i Juniper Networks...
Šeila Bećirović Ramić je završila Elektrotehnički fakultet Univerziteta u Sarajevu 2019. godine. Trenutno je viši asistent i doktorant na Odsjeku za računarstvo i informatiku Elektrotehničkog fakulteta. Njeni istraživački interesi uključuju računarske mreže i sigurnost, privatnost, samoupravljivi identitet, blockchain i odabrano otkrivanje podataka.
Dekan Fakulteta za inženjering, prirodne i medicinske nauke Internacionalnog Burch Univerziteta. Na Helem Nejse Talent akademiji vodit će radionice posvećene Umjetnoj inteligenciji na programu "Informacione tehnologije: Odgovorno kodiranje"
Istraživač i saradnik za digitalni sadržaj i komunikacije u Transparency International.
Aladin je diplomirao na odsjeku za Automatiku I Elektroniku na Elektrotehničkom fakultetu u Sarajevu, a master tezu je branio na Internacionalnom BURCH Univerzitetu, na odsjeku za Elektrotehniku, smjer ugradbeni sistemi. Trenutno oponaša ulogu tehničkog direktora u Fondaciji “EKIPA”, radi na razvoju I nadogradnji sistema za naplatu cestarine za kompaniju BS Telecom Solutions d.o.o Sarajevo, te kao direktor softverske kompanije Alkaris d.o.o.
Vedran Ljubović nekadašnji je profesor Elektrotehničkog fakultetua Univerziteta Sarajevo u zvanju docenta. Odbranio je doktorat na temu pretraživanja slika u JPEG kompresovanom domenu 2015. godine.
Abdulah je završio Elektrotehnički fakultet Univerziteta u Sarajevu i danas radi kao DevOps inženjer. Dio karijere je proveo u Rimac Automobilima i tamo upoznao rad u brzo rastućem i (pre)dinamičnom okruženju. Trenutno je zaposlen u kompaniji Atlantbh jednoj od najprominentnijih IT kompanija u BiH.
Orhan obavlja funkcije Unit Managera u kompaniji Monri Payments te funkciju Predsjednika u eCommerce asocijaciji u BiH, gdje je angažovan na unapređenju digitalne trgovine s ciljem razvoja online tržišta naše zemlje. Njegova stručnost i predanost su neprocjenjivi resursi za eCommerce zajednicu u Bosni i Hercegovini. Trenutno fokusiran na inovativne načine plaćanja i unapređenje eCommerce poslovanja u Bosni i Hercegovini, Filantropiju, te vitalne inicijative za digitalnu transformaciju na državnom nivou.
Faruk Šabanović povezuje eksperimentalnu animaciju i kinetičke, nelinearne narativne strukture istražujuci alternativne načine pripovijedanja na sjecištima umjetnosti, kulture, i tehnologije. Njegovo radno iskustvo uključuje rad u velikim i malim studijima za animaciju i film kao scenarista, redatelj, dizajner i umjetnik, a Izlagao je i nastupao u brojnim pozorištima, galerijama, muzejima, kinima i festivalima u svijetu. Studirao je na Prirodno-Matematičkom Fakultetu i Akademiji Likovnih Umjetonsti Univerziteta u Sarajevu, a stekao je titulu magistra nauka iz kulture, umjetnosti i tehnologije na prestiznom MIT-u.
Redžinald Šimek je filmski i televizijski montažer. Diplomirao je na Akademiji scenskih umjetnosti u Sarajevu. Dugogodišnje iskustvo unutar filmske industrije rezultiralo je nagrađivanim regionalnim filmovima i TV serijama. Pored toga, učestvuje na različitim projektima sa naglaskom na istraživanja unutar novih medija.
"How your phone might depend on the work of a carpenter who codes for fun." - Radionica "Open Source Crash Course" donosi fundamentalna znanja o tome kako Free Software i Open Source zajednice funkcionišu.
Kako se ljudska prava reguliraju u online sferi i koja je uloga pojedinca kao branitelja ljudskih prava u informacijskom društvu? Kakva je problematika net neutralnosti, zašto postoji sve veća potreba za medijskom pismenošću i kako osnažiti pojedinca da se brani od nadzora i cenzure?
Radionica istražuje vezu između prava na internet i ljudskih prava. Pitanja u fokusu su: Kako su povezani? Koje izazove donosi tehnološki napredak? Da li zahtijevaju specifičan pristup? Pridružite se kako bismo produbili razumijevanje i promovirali zaštitu prava na internetu.
Predavanje će pokriti temeljne koncepte umjetne inteligencije i zadubiti se u relevantne aplikacije poput upotrebe umjetne inteligencije za analizu EEG signala u interfejsima mozak-računalo i istražiti kako umjetna inteligencija može poboljšati sigurnost mreže.
Na radionici "Introduction to Civic Tech" otkriti ćemo šta je to Civic Tech, kako se klasificiraju informacioni sistemi u ovoj oblasti i šta su preduslovi za uspješnost ovakvih sistema u svakodnevnoj primjeni.
Prije početka dana imat ćemo priliku posjetiti kampus Međunarodnog univerziteta Burch (IBU). Ovaj posjet omogućit će vam da se upoznate s okolinom i resursima univerziteta, kao i da se osjećate udobno i pripremljeno za predstojeće predavanje.
Saznajte odgovore na najčešća pitanja vezana za Helem Nejse Talent Akademiju.
Helem Nejse Talent Akademija pruža jednake šanse za upis svim budućim profesionalcima iz srodnih domena kreativnih industrija. Ne zahtijevamo da aplikanti budu studenti ili imaju završene fakultete, ali pri ocjenjivanju aplikacija uzimamo u obzir svako relevantno iskustvo iz polja koje aplikant/ica navede.
Program informacijskih tehnologija s ovogodišnjom temom “odgovorno kodiranje” namijenjen je kreativcima i budućim inženjerima koje pored tehnologije interesuju i teme internet sloboda i prava, borbe protiv online cenzure, internet nadzora, te ih zanima kako njihov rad i kreativna tehnička rješenja mogu pomoći društvu i zajednici u kojoj žive. Također, spajajući umjetnosti i tehnologiju, polaznici akademije će zaviriti u svijet apstraktne umjetnosti podržane tehnologijom i istražiti kako se ta magija može primijeniti u praksi.
U sedam dana akademije, polaznici će razgovarati s guruima otvorenog koda i slobodnog softvera koji su radili i rade na nekim od najvažnijih projekata današnjice; naučiti osnove cyber sigurnosti i vidjeti kako mreža honeypotova postavljenih na internetu u Bosni i Hercegovini radi u stvarnom vremenu, te se uključiti u diskusije o umjetnoj inteligenciji i njenim primjenama i saznati više o etici u AI-u. Zajednički ćemo raditi na razvoju "softvera u stvarnom životu" kako bismo podržali rad organizacija u Bosni i Hercegovini koje se bave problemima kao što su korupcija ili ekologija.
Na ovom programu, sa polaznicima će raditi 15 predavača, među kojima su gurui otvorenog koda i slobodnog softvera koji su radili i rade na nekim od najvažnijih projekata današnjice.
Da, upravo saradnja među učesnicima i predavačima sa različitih programa je jedan od najbitnijih segmenata Helem Nejse Talent Akademije. Segmenti saradnje između odsjeka su predviđeni agendom a i učesnici su slobodni da je iniciraju u toku Akademije i nakon nje.
Da, ovaj program obuhvata posjete i saradnje sa drugim firmama i organizacijama, kao što su International Burch University, Cyber Security Excellence Center i druge.
Po završetku Akademije, učesnici dobijaju certifikat o uspješno završenoj Helem Nejse Talent Akademiji sa potpisima svih predavača sa odabranog programa.
Aplicirati možeš popunjavanjem online forme koje se nalazi na našoj web stranici. Svaki program ima zasebnu aplikacionu formu i možeš aplicirati samo za jedan od odsjeka akademije.